Metsäkoulutus ry:n kuulumiset

1. Metsäalan perustutkinnon uudet perusteet

Metsäalan perustutkinnon uudet perusteet on julkaistu ePerusteissa ja ne tulevat voimaan 1.1.2024.

https://eperusteet.opintopolku.fi/#/fi/ammatillinenperustutkinto/8419761/tiedot

https://www.oph.fi/fi/uutiset/2023/kestava-talousmetsien-kasittely-keskeista-metsaalan-ammattilaisen-osaamista

2. Hankeideahaku lokakuussa

Metsäkoulutus ry järjestää lokakuussa metsäalan koulutuksen kehittämiseen liittyvän hankeideahaun. Kehittämisideat voivat olla esimerkiksi koulutussisältöjen ja opetusmateriaalin kehittämistä, työelämän ja oppilaitosten välisen yhteistyön parantamista, metsäalan koulutuksen markkinointia, virtuaalisten ja digitaalisten oppimisympäristöjen ja sisältöjen kehittämistä tai vaikka opettajien osaamisen kehittämistä. Painotuksista päätetään tarkemmin yhdistyksen hallituksessa syksyllä. Tavoite on, että hankeideahaussa näkyy yhdistyksen strategiaa toteuttavat aiheet.

Metsäkoulutus ry:n hallitus käsittelee saapuneet hankeideat marraskuussa ja tekee päätöksen mitä hankeideoita yhdistys tukee Metsämiesten Säätiön hankehakuun. Hankeideoita voi lähettää Metsäkoulutus ry:lle 1.-31.10.2023.

Kehittämishankeideat vastaanottaa toiminnanjohtaja Ville Manner Metsäkoulutus ry. Alla linkki hankeideahaun lomakkeeseen. Täytä tarvittavat tiedot ja lähetä idea sähköpostilla osoitteeseen ville.manner@metsakoulutusry.fi.

Hankeideahaun lomake: http://www.metsäkoulutus.fi/hankeideahaku/

Hankeideahaun prosessi ja ohjeet:  http://www.xn--metskoulutus-jcb.fi/hankehaun-ohjeet/

3. Silva metsänäyttely 8.–9.9. Joensuu

Metsäalan koulutus on vahvasti esillä Silva metsänäyttelyssä 8.–9.9. Joensuun Laulurinteellä. Metsäkoulutus ry, UEF Itä-Suomen yliopisto, Karelia ammattikorkeakoulu, Riveria ja Maaseutuammattiin ry ovat yhdessä osastoilla 417, 418 ja 419. Osastoillamme voi tutustua metsäalan koulutukseen, opiskeluun, ammatteihin ja uramahdollisuuksiin kaikilla koulutusasteilla.

Lauantaina 9.9. ohjelmalavalla klo 12:00 Johdatus paneeliin Ilja Teppo haastattelee Anssi Niskasta Metsäkoulutus ry puheenjohtaja.
12:15-13:15 Paneelikeskustelu: Metsäalan mahdollisuudet nuorille,
moderaattorina Anssi Niskanen, Metsäkoulutus ry

Silva 2023 Metsänäyttely: https://www.silvametsanayttely.fi/

4. Apurahoja opiskelijoille

Tellervo ja Juuso Waldenin säätiön apurahat opiskelijoille ovat haettavissa 21.8.2023 mennessä.
Apurahan hakijan on haettava apurahaa sähköisellä apurahalomakkeella viimeistään 21. päivänä elokuuta 2023. Osa apurahoista varataan kokonaan ulkomailla tutkinnon suorittaville ja osa vähintään yhden lukukauden kestävään vaihto-opiskeluun. Säätiö haluaa erityisesti tukea myös opiskelua, joka tähtää luonnonvarojen suojeluun ja uusiutumiseen Suomessa.

Apurahahakemuksia otetaan vastaan sähköisen järjestelmän kautta:
Siirry hakemukseen

Lisätietoja: http://www.waldeninsaatio.com/apurahat.htm

5. Tilaisuudet ja tapahtumat

Hallituksen kokoukset

29.8.2023

10.10.2023

10.11.2023

Metsäpäivät 26.–27.10. Hotelli Clarion Helsinki

Yhdistyksen syyskokous 8.12.2023 Helsinki

Hyvää syksyn alkua kaikille!