Metsäkoulutus ry järjestää metsäalan koulutuksen kehittämisen hankeideahaun 1.-31.10.2021

Metsäkoulutus ry järjestää vuosittain lokakuussa metsäalan koulutuksen kehittämiseen liittyvän hankeideahaun. Kehittämisideat voivat olla esimerkiksi opetusmateriaalin kehittämistä, työelämän ja oppilaitosten välisen yhteistyön parantamista, metsäalan koulutuksen markkinoinnin kehittämistä, virtuaalisten ja digitaalisten oppimisympäristöjen ja sisältöjen kehittämistä.

Tänä vuonna Metsäkoulutus ry painottaa seuraavia aiheita ja toivoo niistä hankeideoita hankeideahakuun:

  • Ilmastonmuutoksen hillintää ja varautumista tukevat oppimissisällöt ja koulutuksen kehittämistarpeet
  • Markkinointi ja viestintä sekä ammatit ja työnantajat tutuiksi
  • Ulkomaisen työvoiman käyttö ja koulutusmahdollisuudet metsäalalla
  • Metsäkoneenkuljettajakoulutuksessa konekäyttötuntien lisääminen ja kehittäminen
  • Metsäalan perustutkinnon perusteiden työelämävastaavuus ja kehittäminen

Kehittämishankeideat vastaanottaa toiminnanjohtaja Ville Manner Metsäkoulutus ry. Alla linkki hankeideahaun lomakkeeseen. Täytä tarvittavat tiedot ja lähetä idea sähköpostilla osoitteeseen ville.manner@metsakoulutusry.fi. Metsäkoulutus ry:n hallitus käsittelee saapuneet ideat ja tekee päätöksen siitä mitä hankeideoita se tukee Metsämiesten Säätiön hankehakuun marraskuun 2021 aikana. Hankeideoita voi lähettää Metsäkoulutus ry:lle 1.-31.10.2021.

Hankeideahaun lomake: http://www.metsäkoulutus.fi/hankeideahaku/

Hankehaun ohjeet ja prosessi: http://www.xn--metskoulutus-jcb.fi/hankehaun-ohjeet/

Lisätietoja: Ville Manner puhelin 050 3315425 ja ville.manner@metsakoulutusry.fi