Metsäkoneopin oppimisympäristö on valmistunut

Metsäkoneopin oppimisympäristö on, visuaalisesti tyylikäs, interaktiivinen oppimisalusta, jonka avulla käyttäjä voi tutustua metsäkonetyön keskeisimpien tekijöiden ominaisuuksiin ja niiden laskentaan. Oppimisympäristössä on neljä oppimiskokonaisuutta: Metsätyön aikatutkimus, konekustannuslaskenta, metsäkoneen pintapaineen laskenta ja metsäkoneen tasapainon laskenta. Jokainen kokonaisuus koostuu johdannosta, laskentaesimerkeistä ja varsinaisista harjoituksista.

Oppimisympäristö avataan virallisesti pe 4.11.2022 ja se löytyy Metsäteho Oy:n Puuhuolto sivustolta (https://puuhuolto.fi/metsakoneoppi).

Oppaan ovat käsikirjoittaneet Jori Uusitalo ja Veli-Pekka Kivinen Helsingin yliopistosta. Piirrokset ovat toteuttaneet Ville Virtanen ja Mediamaisteri Oy. Visualisoinnista ja teknisestä toteutuksesta ovat vastanneet Mediamaisteri Oy ja Metsäteho Oy. Metsäkoneopin oppimisympäristö on kaikille avoin ja maksuton. Sitä voidaan hyödyntää metsäalan opetuksessa.

Oppimisympäristön toteutuksen on rahoittanut Metsämiesten Säätiö ja projektia on hallinnoinut Metsäkoulutus ry.

Lisätietoja: Jori Uusitalo Helsingin yliopisto jori.uusitalo@helsinki.fi