Tervetuloa verkkotyöpajaan uudistamaan metsäalan perustutkinnon perusteita.

Työpaja järjestetään keskiviikkona 9.11.2022 klo 14-16 Teams -verkkoalustalla.

Ilmoittaudu työpajaan OPH:n sivujen kautta: https://www.oph.fi/fi/tapahtumat/2022/metsaalan-perustutkinnon-perusteiden-uudistaminen Ilmoittautuneille lähetetään osallistumislinkki työpajaa edeltävänä päivänä.

Tutustu ennakkoon työpajan materiaaliin, joka löytyy viimeistään 4.11. OPH:n verkkosivuilta: https://www.oph.fi/fi/koulutus-ja-tutkinnot/metsaalan-perustutkinnon-perusteet

Työpajassa käsittelyssä:

  • Metsäenergian tuotannon osaamisala, metsäenergian tuottaja
  • Metsätalouden osaamisala, metsuri-metsäpalvelutuottaja
  • Metsäkoneenkuljetuksen osaamisala, metsäkoneenkuljettaja
  • Tutkinnon osa puuterminaalityöt (UUSI)
  • Puutavaranautokuljettajan opintopolku (UUSI)

Perusteiden uudistuksessa otetaan käyttöön kaikille perustutkinnoille yhteinen osaamisen arviointikriteeristö ammatillisiin tutkinnon osiin. Uusien arviointikriteereiden käyttöönotto edellyttää tutkinnon osien ammattitaitovaatimusten uudelleen muotoilemista. Samalla tehdään myös muut työelämän tarpeista lähtevät välttämättömät uudistukset tutkinnon perusteisiin.

Ystävällisin terveisin

Jaana Villikka-Storm

yli-insinööri

Ammatillinen koulutus

Opetushallitus

PL 380 (Hakaniemenranta 6), 00531 Helsinki

puh. +358 29 533 1588

jaana.villikka-storm@oph.fi