Kutsu webinaariin: Kasvavat puut ovat huomisen metsää – miten nuoria metsäteollisuuden TETiin?Tervetuloa Metsäteollisuus ry:n järjestämään Mahdollisuuksien metsä -TET-mallia sekä laajemmin nuorten työllistämistä käsittelevään webinaariin 1.9.2022 kello 14.00–15.00 Teamsissa. Rennossa ja keskustelevassa webinaarissa vaihdetaan ajatuksia siitä, miten nuoret saisi innostumaan metsäalan töistä ja uravaihtoehdoista. 


Uusi Mahdollisuuksien metsä -TET-malli esittelee metsäteollisuuden yrityksille yläkoululaisten TET-harjoittelua ja kannustaa ja motivoi yrityksiä TET-harjoittelijan ottamiseen. Mallin on työstänyt Metsäteollisuus ry yhdessä jäsenyritysten edustajista koostuneen projektiryhmän kanssa. Malli on avoimesti kaikkien hyödynnettävissä. Lataa TET-malli sähköisessä muodossa täältä. Lisäksi esitellään opoille tarkoitettu esite metsäteollisuuden TET-mahdollisuuksista. 


Webinaari on kaikille avoin, ja ilmoittautumislinkkiä saa jakaa eteenpäin. Tilaisuuteen osallistuu sekä opinto-ohjaajia että metsäalan yritysten edustajia, joten se tarjoaa oivallisen paikan yhteiselle ideoinnille!

Tilaisuutta ei tallenneta. Ilmoittautuminen päättyy 30.8. kello 16:00.

Pääset ilmoittautumaan tapahtumaan tästä

Ohjelma


14.00-14.05 Alkusanat

14.05-14.20 Mahdollisuuksien metsä -koulukampanjan, TET-mallin ja opinto-ohjaajille suunnatun oppaan esitteleminen, 
Venla Kaplas, osaamisen ja vetovoiman asiantuntija, Metsäteollisuus ry

14.20-14.30 Alaikäisen työllistäminen – mitä pitää muistaa?, 
Heikki Sivula, lakimies, Metsäteollisuus ry

14.30-14.35 Nuoret ja TET-harjoittelu -kyselyn tulokset, Venla Kaplas

14.35-14.40 Opinto-ohjaajan puheenvuoro, 
Perttu Sarala, TUVA-koulutuksen erityisopettaja/opinto-ohjaaja

14.40-14.50 Keskustelu: Miten nuoria saisi TET-harjoitteluun ja kesätöihin metsäteollisuuden pariin?

14.50-14.55 Metsäteollisuus ry:n materiaalit kouluille
Pauliina Aarnivuo, viestintäasiantuntija, Metsäteollisuus ry


Lisätietoja tilaisuudesta antavat:
Pauliina Aarnivuo, viestintäasiantuntija, Metsäteollisuus ry, pauliina.aarnivuo@forestindustries.fi
Venla Kaplas, osaamisen ja vetovoiman asiantuntija, Metsäteollisuus ry, venla.kaplas@forestindustries.fi