Tervetuloa mukaan kehittämään ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen rahoituksen ja ohjauksen käytäntöjä 2025-2028 – vastaa kyselyyn

Verkkokyselyn tarkoituksena on kerätä korkeakouluyhteisöltä ja sidosryhmiltä näkemyksiä siitä, kuinka osuvia OKM:n ehdottamat korkeakoulujen yhteiset tavoitteet ovat ja kuinka vaikuttavina muutamat rahoitustyöryhmässä esillä olleet kannusteet nähdään.

Kyselyn tulokset tukevat korkeakoulujen ohjauskäytäntöjen ja valtionrahoituksen kohdentamisessa käytettyjen rahoitusmallien uudistamista valmistelevan työryhmän työtä sekä opetus- ja kulttuuriministeriön ja korkeakoulujen välisiin kauden 2025-2028 sopimuksiin sisältyvien yhteisten tavoitteiden valmistelua.

Klikkaa vastaamaan kyselyyn: https://bit.ly/korkeakoulut

Kysely on auki 24.11.2023 saakka. Kyselyyn vastaaminen vie noin 15-20 minuuttia.