Kasvinsuojelututkinnon voi suorittaa sähköisesti

Kasvinsuojelututkinnon voi nyt suorittaa sähköisesti osoitteessa www.kasvinsuojelututkinto.fi.
Tutkinnon voi suorittaa laajana maaatalouteen soveltuvana tutkintona tai suppeampana pelkästään metsätalouteen soveltuvana tutkintona.Tutkinnon suorittaminen maksaa 50 euroa ja tutkinto on voimassa viisi vuotta. Tunnistautumisessa käytetään Suomi.fi -palvelua ja maksu tapahtuu Klarnan kautta pankkitunnuksilla. Tutkinnon suorittaja saa hyväksytystä suorituksesta tutkintotodistuksen sähköpostiin.


Aikaisemmin kasvinsuojeluainetutkinto on täytynyt suorittaa menemällä fyysisesti paikan päälle tutkinnon suorituspaikkaan. Sähköinen tutkinto mahdollista ajan ja kustannusten säästämisen.

Kasvinsuojelun tutkintovelvoite koskee kaikkia ammattikäyttäjiä, jotka työskentelevät maa-, puutarha- ja metsätaloudessa. Ammattikäyttöön tarkoitettujen kasvinsuojeluaineiden käyttäminen, käsitteleminen, ostaminen ja myyminen vaatii tutkinnon.

Lisätietoa: henrik.ostman@netikka.fi