Edumetsä2025 metsäpedagogiikan korkeakoulutuksen kehittämishankeen webinaari 8.6. Ilmoittaudu mukaan!

”Kurssi kompasseja oppimiseen oli aivan uusia näkymiä avaava, koin saaneeni tästä paljon oman opetukseni kehittämiseen.”  – Metsäteknologian professori Jori Uusitalo

Edumetsä2025 metsäpedagogiikan korkeakoulutuksen kehittämishanke on toteuttanut kolme verkkokurssia. Kurssit on tarkoitettu lähinnä yliopistollisia opettajia varten, mutta niihin voi osallistua periaatteessa kuka tahansa kiinnostunut, koska kurssit ovat avoimella digicampus -alustalla. ”Kompasseja oppimiseen” antaa perusteet oman opintojakson linjakkaaseen suunnitteluun, ”kiikareita opetussuunnitteluun” perehdyttää opetussuunnitelmatyöhön ja kurssi ”Metsän menetelmiä reppuun” antaa eväitä nimenomaan metsäopetuksen käytänteihin kuten kenttäopetukseen. 

Edumetsä2025 kursseista järjestetään esittely Webinaari keskiviikkona 8.6. klo 14.00-14.45.  

Esittelijöinä yliopistonlehtori Mika Rekola, Helsingin yliopisto ja Piritta Torssonen, UEF

Rekisteröidy osoitteessa:  

https://teams.microsoft.com/registration/WXWumNwQiEKOLkWT5i_j7g,SCbo47SpAECEcKSQiYPtPg,c-TTQtzHm0yqJ9cecen21Q,V0fB32wYGUmuToHzQ8445w,JUDthTXkHUSk6pmDYAU8Fw,5zeZz1lg6UqCPG-l7doz9A?mode=read&tenantId=98ae7559-10dc-4288-8e2e-4593e62fe3ee

Lisätietoja: 

mika.rekola@helsinki.fi 

Kursseihin voi tutustua näistä linkeistä (osa sivuista vaatii sisäänkirjautumisen).  

https://digicampus.fi/course/view.php?id=2134

https://mooc.helsinki.fi/course/view.php?id=317

Tervetuloa!

Mika Rekola

MMT, yliopistonlehtori 

Metsätieteiden maisteriohjelman johtaja

Opettajien akatemian jäsen